V znamení pleskáča

Čo vy a pleskáč? Lovíte túto rybu cielene, alebo vás jej záber nahnevá? Priznám sa, že ak je záberov od tejto bielej ryby veľa, a cieľová ryba je kapor, nemám dôvod na úsmev. No sú aj dni, kedy lovím pleskáča cielene...
Občas si zaspomínam na pretekárske časy, kde – tu sa nejakej súťaže zúčastním. Častokrát potichu, svoj úspech nemám potrebu prezentovať, za neúspech sa nehanbím, naopak, posúva ma v pred. No a keď mám naozaj len chvíľku na ryby, a chcem si ju užiť naplno, lovím pleskáče.
Pleskáč vysoký je celkom bežná, no pre športového rybára cenná ryba. Poskytuje dostatok záberov aj v období, keď s nami iné druhy veľmi nespolupracujú.
Pleskáč vysoký patrí medzi naše najrozšírenejšie a najpočetnejšie druhy rýb. Stretol sa sním už azda každý rybár. Niekoho jeho zábery možno občas otravujú, iní ho však cielene vyhľadávajú.
Obľubuje pomalé toky, mŕtve ramená a jazerá. Vyskytuje sa najmä v nížinách a teplejších vodách. Vyberá si dno s jemným bahnom, v ktorom sa živí patentkami, rôznymi slimákmi či larvami pakomára. Kamenistým úsekom sa vyhýba. Má mimoriadne vyvinutý čuch.
Priemerné úlovky pleskáča majú od štyridsať do päťdesiat centimetrov, rekordné sú deväťdesiat centimetrové, s hmotnosťou vyše sedem kilogramov. Pohlavne dospieva v treťom až piatom roku života. Vytiera sa podľa teploty vody od apríla až do júna v niekoľkých fázach. Výter prebieha akoby hierarchicky, prednosť majú väčšie jedince, potom prichádzajú na rad menšie. Neresia sa v plytčinách spolu s inými druhmi rýb, najmä s ploticou, s ktorou sa aj krížia, pričom vznikajú zakrpatené jedince, dorastajúce maximálne do tridsať centimetrov.
Pleskáč vysoký patrí bezpochyby k cenným športovým rybám. Poskytuje nám dostatok záberov najmä v období, keď iné druhy nespolupracujú. Vôbec mi neprekáža loviť troj kilogramové pleskáče ani na úkor iných rýb. Spoľahlivo berie od skorej jari do neskorej jesene. Najúčinnejšou technikou lovu je podľa mňa method feeder. Zábery sa prejavujú najmä uvoľnením napnutej špičky, prípadne jej jemným trasením. Ideálnym časom na ich lov je ráno a večer. Počas horúcich letných dní, zvlášť cez obed, takmer vôbec neprijíma potravu.
Na pleskáča si beriem mäkšie prúty. Zážitok z jeho zdolávania sa tak znásobí. Postačí tenší vlasec a jemnejšia nadväzcová šnúrka, háčik veľkosti desať až dvanásť z tenšieho drôtu. Na rýchly je vhodné použiť návnadový osteň, krotý umožní pohodlne meniť nástrahy.
Pleskáč sa pohybuje v skupinách. Niektoré veľké staré jedince sú však samotárske. Cez deň ho hľadám v hlbších častiach jazier a riek, v noci pláva v plytčinách. Nie je problém prilákať ho vnadením. Pred začiatkom lovu kŕmim bodovo pomocou rebrového krmítka, s ktorým dokážem rýchlejšie dopraviť na vytypované lovné miesto väčšiu dávku krmiva. Vhodné je zaklipovať vlasec a následne loviť na prekŕmenom mieste. Obľubuje všetky druhy sladkých krmív. Keďže sa vyskytuje prevažne v bahnitých častiach revírov, odporúčam použiť plávajúcu nástrahu, ideálne zdvihnúť pár centimetrov nad dnom. Mne sa najlepšie osvedčila nástraha typu soft pellet, ktorá okamžite po vhodení do vody uvoľňuje atraktívne pachové a vizuálne stopy. Zaujme tak ryby zo širokého okolia. Obľúbenou príchuťou na pleskáče je aj krill, predpokladám, že táto vôňa im pripomína prirodzenú potravu. Kombinácia so sladkým method mixom je ideálna. Zábery môžeme zrýchliť použitím rôznych posilňovačov typu sprej alebo gél.
Počas cieleného lovu pleskáča nie je problém prilákať aj iné druhy rýb. Ja jedným prútom lovím priamo v zakŕmenom mieste a druhým nahadzujme na okraj, kde sa snažím dostať väčšie jedince, prípadne opatrnejšie kapry.
Pleskáč je simulant. Po odopnutí z háčika dokáže niekoľko minút nehybne ležať pri brehu, až potom sa vráti do svojho domova. Aj k tejto pomerne hojnej rybe sa treba správať s úctou a s úlovkom manipulovať šetrne. Neraz som sa strelo s tým, ako rybári neopatrne hádzali späť statné jedince. Hospodársky je možno menej cenný, ale prestavuje neoddeliteľnú súčasť biotopu. Je potravou pre mnohé dravce a nám športovým rybárom poskytuje skvelé vyžitie aj v čase slabej aktivity rýb.
Marián Vrba
Method Feeder Fans